Drukarka 3D w czasie pracy, drukująca przykładowy wzór, tytaj akurat czerwony komin zabawkę

Czy można wydrukować krtań?

Narzędzia drukowane w technologii 3D przy użyciu antybakteryjnych materiałów mogą być wykorzystywane w diagnostyce chorób nowotworowych. Jednym z nich jest uchwyt do diagnozy nowotworów górnych dróg oddechowych. Bakteriostatyczne materiały stosowane w druku przestrzennym to wynalazek naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz narzędzi można także drukować sztuczne narządy, tkanki i protezy, które znajdą zastosowanie w implantologii.

Specjalistyczny uchwyt diagnostyczny opisuje doktor Andrzej Swinarew: Na podstawie wydychanego przez pacjenta powietrza analitycy medyczni potrafią wyizolować związki świadczące o obecności komórek nowotworowych. Uchwyt wykonany z naszego materiału służy do pobierania próbek wydychanego przez pacjenta powietrza. Zmiany nowotworowe możemy wykryć we wczesnej fazie choroby, co zwiększa skuteczność zastosowanych metod leczniczych. Dzięki temu znamy też typ nowotworu i stopień zaawansowania choroby oraz dokładne miejsce, w którym zlokalizowane są niepożądane zmiany. Materiał, z którego wykonany został uchwyt ma właściwości antybakteryjne. Jest odporny na działania wysokich temperatur i promieniowanie UV.

Opatentowane przez zespół Swinarewa materiały wykazują ponadto biozgodność, co oznacza, że mogą być bezpiecznie wprowadzone do organizmu człowieka. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęli badania wydrukowanych z tych materiałów tkanek, narządów i protez. Opracowano między innymi materiał, którego struktura jest zbliżona do tkanki kostnej człowieka. Zgodne są parametry gęstości i odporności mechanicznej. Otrzymali również sztuczny odpowiednik ludzkiej chrząstki, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu osób po zabiegu całkowitego lub częściowego usunięcia krtani.

To materiał na bazie związków przeciwzapalnych o powierzchni, która umożliwia późniejszy wzrost komórek własnych człowieka.

Swinarew wyjaśnił, że stworzony w drukarce 3D model krtani powinien być nieco cieńszym odpowiednikiem rekonstruowanego narządu. Lekarze pobierają fragment naturalnej chrząstki pacjenta, aby wprowadzić ją do organizmu razem z implantem. Można pobrać również fragment przegrody nosowej. Pobrany materiał naturalny pozwala wyhodować komórki macierzyste na powierzchni sztucznego modelu krtani, który zostaje wprowadzony do organizmu pacjenta. Jeśli zabieg usunięcia krtani był częściowy – model krtani można poddać zabiegowi karbonizacji. Komórki w wyniku procesu tworzenia się naczyń włosowatych będą sukcesywnie absorbować węgiel zawarty w implancie.

Po kilku latach sztuczna konstrukcja zostanie całkowicie wchłonięta, a w ciele pacjenta pozostanie jedynie naturalna chrząstka. Jeżeli jednak z powodu nowotworu zbyt duża część krtani została usunięta – implant zostanie zbudowany z materiału o zmodyfikowanych właściwościach, a ten pozostanie w organizmie człowieka na stałe.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.