Na zdjęciu widoczny jest Pakistański chłopczyk, któremu aplikowana jest doustnie szczepionka na Polio.

Czy ludziom udało się wygrać z Polio?

Groźna niegdyś choroba Polio, dziś już nie przeraża niemal nikogo. Od 1988 roku udało się zmniejszyć liczbę zachorowań o 99 procent. Teraz wirus jest obecny wyłącznie w trudno dostępnych regionach Pakistanu Afganistanu i Nigerii.

Unicef przy okazji obchodów światowego dnia walki z Polio podkreśla, że w ostatnich 30 latach udało się osiągnąć olbrzymie sukcesy w walce z chorobą. Jest całkiem prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach Polio zostanie całkowicie wyeliminowane.

Przed trzema dekadami wirus paraliżował 350 tysięcy dzieci rocznie, czyli 41 w ciągu godziny. Od tamtego czasu jednak 2,5 miliarda dzieci zostało zaszczepionych. Liczba zachorowań systematycznie malała, żeby w tym roku osiągnąć rekordowo niski poziom 27 przypadków. To najlepszy wynik w historii.

Unicef podkreśla, że ten sukces jest wynikiem kilku czynników: woli politycznej w państwach dotkniętych wirusem, silnej mobilizacji społecznej, a także odwagi i zaangażowania pracowników humanitarnych. Ogromne znaczenie mają także skoordynowane działania organizacji zaangażowanych w światową inicjatywę na rzecz walki z Polio.

W samym 2015 roku Unicef dostarczył grubo ponad miliard dawek szczepionki przeciw Polio. Ponad piętnaście milionów dzieci może dziś chodzić, choć jeszcze kilkanaście lat temu były narażone na paraliż. Udało się uratować od wirusa ponad 700 tysięcy niemowląt.

W trzech krajach, w których Polio jeszcze występuje, 44 tysiące pracowników humanitarnych robi wszystko, aby je całkowicie wyeliminować. Przekazują informacje o zagrożeniu, tłumaczą jak dbać o higienę i jak zapobiegać chorobom biegunkowym. Promują też bardzo zdrowe dla dziecka karmienie piersią. Dostarczają szczepionki, witaminę A i moskitiery.

Jeśli chorobę uda się wyeliminować do 2035 roku, cały świat oszczędzi na tym 50 miliardów dolarów. Żadne dziecko nie będzie musiało już być szczepione. Wzrośnie produktywność społeczności i gospodarek państw. Jeżeli natomiast całkowite wyeliminowanie Polio się nie powiedzie, może dojść do nawrotu choroby. Grozi to 200 tysiącami przypadków zachorowań w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Właśnie dlatego, tak ważna jest profilaktyka i skuteczna walka z każdym pojedynczym przypadkiem choroby.

Ciekawi mnie bardzo, kto wygra w tym wyścigu. Czy człowiek tym razem pokona naturę i biologię? Mam nadzieję, że tak, bo byłoby to z korzyścią dla nas wszystkich, ale w tej walce możemy być jeszcze świadkami wielu zwrotów akcji.

 

Źródło zdjęcia: www.chathamhouse.org

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.