Zdjęcie przedstawia dłoń, która dotyka blatu, na którym jest wytłoczony napis w języku brajla. Zdjęcie jest czarno-białe.

Czy kosze na śmieci będą oznaczone w Brajlu?

Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Zespołu do Spraw Osób Niepełnosprawnych omawiano problem segregacji śmieci przez osoby z niepełnosprawnością wzroku. W tej chwili jest ona praktycznie niemożliwa, ponieważ pojemniki nie są w żaden sposób oznaczone, nie stoją w tych samych miejscach i bardzo często zawalone są górą śmieci, co utrudnia dotarcie do nich oraz orientację, który jest który.

Firma Eneris – współorganizator niewidzialnej wystawy, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Fundacja Vega chcą, aby na pojemnikach pojawiło się sześć prostych naklejek z widocznymi żółtymi piktogramami na czarnym tle oraz napisami w alfabecie Brajla. Pomysł nie podoba się jednak niewidomej prezesce Fundacji Vis Major – Jolancie Kramarz:

Ja segreguję śmieci, ale naklejki niekoniecznie mi w tym pomogą – stwierdziła. Bardzo nie lubię brudnych śmietników, a jeśli chce się coś przeczytać brajlem to trzeba tego dotknąć, a nie spodziewam się żeby nagle na moim osiedlu zaczęto myć pojemniki.

Pani prezes nie przekonuje argument, że naklejka będzie umieszczana w miejscu łatwym do zlokalizowania i ewentualnego przetarcia papierowym ręcznikiem. Trudno mi wyobrazić sobie, że będzie można usytuować naklejki w jednym konkretnym miejscu skoro teraz nie udaje się ustawiać koszy w stałych miejscach – powiedziała. Problem jednak jest istotny bo dotyczy 510 tysięcy ton odpadów produkowanych rocznie przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Z argumentacją Kramarz nie zgodził się Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji. W Hiszpanii pojemniki na śmieci są umieszczone pod ziemią. Na wierzchu są tylko podajniki wykonane z metalu które są czyste i mają oznaczenia w Brajlu.

Posiedzenie zakończyło się złożeniem petycji podpisanej przez osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku. Zawiera postulaty zmiany prawa tak, aby firmy komunalne i samorządy miały obowiązek zapewnienia dostępności recyklingu dla osób z niepełnosprawnością.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.