Zdjęcie przedstawia szczęśliwą matkę, karmiącą dziecko piersią.

Czy karmienie piersią jest zdrowe?

Amerykańscy naukowcy odpowiadają zdecydowanie: tak.

Z badań, które zostały przeprowadzone w Brigham and Women’s Hospital jędnoznacznie wynika, że mleko matki doskonale wpływa na rozwój i zdrowie wcześniaków. Lekarze obserwowali 180 noworodków urodzonych przed 30 tygodniem ciąży. Badanie metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że u dzieci częściej karmionych piersią w pierwszych 28 dniach życia, objętość substancji szarej w mózgu była większa niż w grupie kontrolnej. W późniejszym okresie dzieci wykazywały wyższy współczynnik Iq, osiągały lepsze wyniki w nauce i miały lepszą pamięć. Mleko matki wpływało także na ich lepszą sprawność ruchową.

Autorzy badań podkreślają, że w pierwszych dniach życia dziecka naturalny pokarm od matki jest sprawą kluczową. Karmienie powinno być więc popierane przez najbliższą rodzinę i wszystkich, którzy wspierają dziecko i kobietę w połogu. Czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na wytwarzanie mleka jest oczywiście stres, dlatego osoby najbliższe młodej matce powinny zrobić wszystko, aby miała go jak najmniej.

Wspomniane badania zdają się potwierdzać wnioski, o których młode matki wiedziały już od wieków. Wszyscy zapewne słyszeliśmy o tym, że w społeczności Eskimosów dzieci bywają karmione piersią do siódmego, a nawet dziewiątego roku życia. Ostatnio w Europie dominowały jednak odwrotne trendy. Uważano, że karmienie piersią to przeżytek, a może nawet coś niestosownego, zwłaszcza w miejscach publicznych. Na szczęście nie tak dawno matki karmiące piersią w kościele pobłogosławił sam papież Franciszek, a teraz nauka potwierdziła tylko to, co dla wielu jest oczywistą oczywistością.

Tak jak duży człowiek dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego potrzebuje chleba i igrzysk, tak małemu potrzebne są pierś i mleko.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.