Obrazek przedstawia logotyp gry Serce Zimy. Widoczny jest napis 1812 Serce Zimy, a na środku serce.

Czy gry komputerowe mogą poprawić zdrowie?

Zazwyczaj słyszymy o grach same negatywne opinie. A to, że wciągają dzieci w świat wirtualny i odrywają od rzeczywistości. A to, że uzależniają i osłabiają więzi społeczne. Wiele z tego jest prawdą, choć jak zawsze to do czego człowiek użyje gry i co zrobi ze swoim życiem zależy wyłącznie od niego. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili wykorzystać grę komputerową w bardzo pozytywnym celu. Stworzyli ciekawy produkt dla osób ze schizofrenią. Na tą poważną chorobę cierpi mniej więcej jeden procent populacji na całym świecie. Częstymi objawami u chorych są wyraźne zmiany zachowania, urojenia, halucynacje i nieprawidłowy tok myślenia.

Przez te wszystkie trudności wielu chorych nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, a sytuację komplikują częste kłopoty z pamięcią. Z tego właśnie powodu gra została pomyślana tak, żeby stymulować mózg chorych do zapamiętywania wykonywanych czynności.

Zadaniem gracza jest odwiedzanie wirtualnych pomieszczeń i znajdowanie przedmiotów oraz zapamiętywanie gdzie je położył. To znakomity sposób na ćwiczenie pamięci epizodycznej. U graczy zaobserwowano poprawę pamięci i zdolności uczenia się co pozwala przypuszczać, że gra osiągnęła swój cel.

Z całego serca popieram podobne inicjatywy zwłaszcza, że fajne gry komputerowe to rzecz, za którą tęsknią też niewidomi. Kilka lat temu powstała jedna bardzo ciekawa gra pod tytułem Serce Zimy. Był to w praktyce interaktywny audiobook, w którym można było wpływać na losy bohatera wybierając jedno z dostępnych na liście rozwiązań. Grając miałem także okazję wirtualnie powalczyć szablą i rozwiązać kilka łamigłówek. Szkoda, że skończyło się tylko na tej jednej grze, bo projekt był bardzo ciekawy i zaostrzył apetyty graczy na przeżywanie kolejnych przygód. Może po tym wpisie doczekamy się na rynku jakiejś nowej gry strategicznej?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.