Zdjęcie to porównanie budowy mózgu osoby zdrowej (po lewej) i osoby z chorobą Alzheimera (po prawej). Z lewej strony mamy podpisane elementy zdrowego mózgu - Kora mózgu, hipokamp, Kora śródwęchowa. Po prawej znaduje się przekrój mózgu osoby chorej. Podpisy: Znaczny ubytek kory mózgu, Zmniejszenie objętości Hipokampa, znaczny wzrost objętości komór mózgu.

Czy choroba Alzheimera będzie szybciej wykrywalna?

Akustyczna analiza głosu i artykulacji mowy ma pomóc w szybszym zdiagnozowaniu choroby Alzheimera. Metodę opracowali lekarze uniwersyteckiego szpitala klinicznego we Wrocławiu. Profesor Tomasz Kręcicki kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi powiedział, że jest to tani i skuteczny sposób pozwalający na szybkie wykrywanie nie tylko Alzheimera, ale i zespołu otępiennego oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Badania przejdzie dziesięć tysięcy osób, które ukończyły 65 rok życia. Są to pacjenci z grupy największego ryzyka. Badania będą wykonane w Warszawie Wrocławiu i Łodzi i zostaną dofinansowane przez urzędy marszałkowskie.

Jak wygląda to badanie? Pacjent nagrywa na specjalne urządzenie wcześniej przygotowane testy. Wypowiada np dziesięć razy jedną i tą samą głoskę, a następnie powtarza ją wielokrotnie. Wyniki testów jednoznacznie wskazują, że kiedy pacjent musi liczyć zupełnie inaczej wypowiada głoskę. Urządzenie składające się z czułych mikrofonów i nagrywarki wielkością przypominające telefon komórkowy analizuje czas wypowiadania głoski i rozkład energii potrzebnej przy jej wypowiadaniu. Analiza głosu i artykulacji mowy pozwala stwierdzić czy występują trudności w połączeniach pomiędzy aparatem mowy a mózgiem. Dzięki temu specjaliści są w stanie wytypować chorobę, na którą cierpi pacjent.

Profesor Kręcicki podkreślił, że wczesne wykrycie choroby ma decydujące znaczenie dla końcowego efektu leczenia. Alzheimer to rodzaj otępienia spowodowanego neurodegeneracją oraz zmianami naczyniowymi w mózgu. Dotyczy przede wszystkim osób starszych. Objawia się zaburzeniami pamięci, równowagi i wszystkich zmysłów. Dotychczas diagnozowany był na podstawie obserwacji wywiadu i testów neuropsychologicznych. Wczesne postawienie diagnozy pozwala na skuteczniejszą rehabilitację i powstrzymanie większości negatywnych procesów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 roku na Alzheimera cierpiało 26 milionów osób na całym świecie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.