Na zdjęciu znajduje się Vasileios Tsormpatzoudis, pomysłodawca mySmartCane. Fotografia to zrzut ekranu z filmu umiesczonego na blogu prezentującego laskę, z serwisu YouTube.

Czy biała laska ostrzeże przed przeszkodami?

Dzięki pomysłowości pewnego Amerykanina, który chce pomóc własnej matce powstaje właśnie nowa biała laska, która zasygnalizuje przeszkody. Na jej dolnym końcu znajduje się kulka wielkości piłeczki tenisowej, wyposażona w czujniki ultradźwiękowe. Łączą się one z odbiornikiem kompatybilnym z urządzeniem.

Odbiornik informuje użytkownika o przeszkodach na drodze. Obecność konkretnego obiektu osoba niewidoma może stwierdzić słysząc delikatny sygnał dźwiękowy. Zainstalowane w lasce sensory działają jak czujnik parkowania w samochodach. Mierzą odległość i przetwarzają informację w sygnał dźwiękowy.

Laska jest możliwa do wydrukowania na drukarce 3D. Koszty jej produkcji są więc niewielkie, jednak na razie nie wiadomo czy sprzęt opracowany przez naukowca z University of Manchester trafi na rynek.

Jego projekt jest dopiero na początkowym etapie, a urządzenie, to jak dotychczas tylko prototyp. Mam wiele pomysłów na dopracowanie projektu. Chciałbym np dodać czujnik, który wykryje znaki drogowe, albo przejścia w drzwiach. Mogą one przecież spowodować wiele szkód, a są trudne do wykrycia przez zwykłe białe laski. Kolejnym udogodnieniem mógłby być system ostrzegania przed obiektami znajdującymi się na drodze, oparty o wibracje – dodaje Vasileios Tsormpatzoudis.

Bardzo jestem ciekawy co wyjdzie z tego projektu. Dotychczas zawsze kończyło się na szumnych zapowiedziach nowoczesnych rozwiązań, a osoby niewidome takie jak ja, nadal korzystają ze starych dobrych zwykłych białych lasek, które bardzo dobrze ostrzegają przed przeszkodami. Czy tym razem pojawi się jakiś rewolucyjny wynalazek ułatwiający życie? Przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kilku lat.

 

Autor zamieszczonego filmu: Vasileios Tsormpatzoudis, źródło filmu: YouTube.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.