na zdjęciu widoczny jest kadr na dłonie starszego mężczyzny, podpiera sie na drewnianej lasce, na lewej dłoni ma obrączkę, koszulę w kratę i jasne spodnie

Częstochowscy seniorzy już wkrótce pod teleopieką.

Częstochowscy seniorzy już wkrótce będą mogli skorzystać z teleopieki. W ich mieście rusza właśnie akcja pod hasłem bezpiecznie we własnym domu. Skierowana jest do ludzi, którzy z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności wymagają całodobowej opieki.

Dwieście osób otrzyma nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będzie można w każdej chwili wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem. Ochotnicy mogą się zgłaszać do końca lipca a system ma ruszyć najpóźniej w październiku.

Na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że inicjatywa ma pomóc tym seniorom których aktywność z przyczyn losowych ogranicza się praktycznie do własnego mieszkania. Wierzę, że to wsparcie się przyda, że seniorzy poczują się bezpieczniej, że nie pozostaną sami – powiedział prezydent.

Uczestnicy projektu otrzymają bransoletki lub wisiorki wyposażone w sprzęt elektroniczny pozwalający na całodobowy kontakt z centrum alarmowym. Jego pracownicy będą pomagać seniorom w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia i w chwilach podwyższonego stresu, lęku czy samotności. Grupą docelową jest dwustu mieszkańców powyżej 60 roku życia, którzy mają niepełnosprawność lub korzystają ze świadczeń pomocy społecznej albo się do nich kwalifikują. Każde z urządzeń elektronicznych wyposażone jest w guzik po którego naciśnięciu senior natychmiast łączy się z teleopiekunem, który po zorientowaniu się w sytuacji zawiadamia osoby bliskie podane do kontaktu lub wzywa pogotowie. Po za tym pozostaje z seniorem w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

W godzinach dziennych w centrum teleopieki dyżurować będzie również psycholog. Seniorzy mogą także prewencyjnie przekazać klucze do mieszkania zaufanym osobom z sieci pomocowej. Aby zakwalifikować się do projektu, który potrwa do maja przyszłego roku trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy. Odpowiednie wnioski dostępne są w wydziale polityki społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, a także w biurze obsługi interesanta i w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Wartość projektu to milion czterysta tysięcy złotych – z czego milion trzysta pochodzi z funduszy unijnych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.