logo fundacji nagle sami

Co zrobić gdy na świecie zostaniemy nagle sami?

Staramy się pomóc każdemu, kto stracił kogoś bliskiego i jest w okresie żałoby, tak aby mógł żyć dalej – opowiada Marianna Lutomska z Fundacji Nagle Sami.

Skąd wziął się pomysł, żeby pomagać właśnie osobom, które straciły kogoś bliskiego?

Naszą fundację założyła Olga Puncewicz. Jej mąż Piotr Morawski był znanym himalaistą, który zginął podczas jednej z wypraw w 2009 roku w Nepalu. To bardzo trudne doświadczenie Olga opisała w książce pt. „Od początku do końca”, która opowiadała o jej życiu z mężem. Dostała wówczas masę maili i listów od ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji. Okazało się, że większość z nich jest pozostawiona samym sobie, że nie istnieje miejsce czy grupa w której mogliby wyrazić swój smutek i nauczyć się żyć na nowo po traumatycznym przeżyciu jakie ich spotkało. Olga postanowiła więc powołać fundację, która zajmie się udzielaniem wsparcia ludziom, którzy z powodu śmierci kogoś bliskiego przeżywają trudne chwile i są narażeni na samotność.

Na czym konkretnie polega wasza pomoc?

Każdy z naszych podopiecznych może liczyć na wsparcie psychologiczne. Współpracujemy
z trzydziestoma psychologami w całej Polsce. Stanowią oni silny i zgrany team specjalistów. Każdemu, kto się do nas zgłasza możemy zaproponować dwanaście bezpłatnych spotkań w ramach terapii indywidualnej, a także uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia. Organizujemy także wspólne wyjścia do kina czy teatru i pomagamy rozwiązywać problemy prawne i organizacyjne, jakie pojawiają się gdy nagle umrze ktoś bliski.

Żałoba nie jest przecież żadnym zaburzeniem czy chorobą. To sytuacja kryzysowa, która prędzej czy później dotknie każdego z nas.

Bardzo często przecież zdarza się, że dopadają nas różne skomplikowane kwestie prawne. Jesteśmy zmuszeni do rozwiązywania spraw spadkowych czy załatwiania żmudnych formalności w towarzystwach ubezpieczeniowych. Nasza fundacja zapewnia bezpłatny dyżur prawnika, który pomoże państwu uporać się z tymi wszystkimi formalnościami. Bardzo ważną formą wsparcia jest Telefon Wsparcia, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 20.00 pod numerem 800 108 108. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby porozmawiać, a z jakiś powodów nie chcą czy nie mogą do nas przyjść. W naszej ofercie nie brakuje także zajęć relaksacyjnych, które pomagają się rozluźnić, zadbać o swoje ciało i oderwać się od aktualnych problemów. Na naszej stronie internetowej umieszczamy też wspomnienia ludzi, którzy stracili kogoś bliskiego. Piszą o tym, co wówczas przeżywali i jak poradzili sobie z bólem po stracie i poczuciem samotności. To bardzo pomaga wszystkim tym, którzy dopiero niedawno znaleźli się w tej sytuacji.

Czy skuteczna pomoc  komuś kto stracił najbliższą osobę jest jednak w ogóle możliwa? Poczucie, że stało się coś nieodwracalnego jest przecież jak najbardziej uzasadnione
i zgodne z faktami?

Podczas terapii nie udajemy, że jest inaczej. Naszym zadaniem jest przede wszystkim pomoc
w odblokowaniu emocji. Staramy się uruchomić naturalny dla każdego proces żałoby-tłumaczy psycholog Anna Sokołowska. Nasi psychologowie, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi towarzyszą człowiekowi w tym trudnym momencie. Wspólnie z nim podejmują decyzję, która
z form wsparcia będzie dla niego najlepsza. Grupy wsparcia które prowadzimy także w kilku innych miastach Polski między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Bydgoszczy czy Tychach to także bardzo ważna forma pomocy. Taką grupę tworzą przecież ludzie, którzy znaleźli się w bardzo podobnej sytuacji i kiedy mówią „rozumiem co czujesz” to rzeczywiście rozumieją. W takim miejscu, każdy może sobie pozwolić na przeżywanie i okazywanie swoich emocji.

Naszym zadaniem jest przede wszystkim pomoc w odblokowaniu emocji.

Nikt tutaj nie usłyszy „nie płacz, musisz być silny, albo to przecież było tak dawno”. Uczestnicy grupy wspierają siebie nawzajem. Zadają i odpowiadają na trudne pytania, zawierają nowe znajomości i budują przyjaźnie które często trwają po zakończeniu spotkań grupy. Ludzie odważają się mówić o tym, co czują, jak czują i co się z nimi dzieje. To uwolnienie emocji i nazwanie problemu może być pomocne w odzyskaniu formy i nauczeniu się jak funkcjonować po stracie. Żałoba nie jest przecież żadnym zaburzeniem czy chorobą. To sytuacja kryzysowa, która prędzej czy później dotknie każdego z nas. Jeśli człowiek nie zostanie z tym sam będzie mu dużo łatwiej.

Jak można się do was zgłosić?

Zapraszamy serdecznie do kontaktu mailowego pod adresem info@naglesami.pl lub do skorzystania z numeru 22 633 54 25 aby umówić się na konsultację. Serdecznie zapraszam każdego z państwa kto znajduje się w trudnej sytuacji po stracie kogoś bliskiego. Zapewniam, że spotkacie się u nas ze wsparciem i zrozumieniem. Razem będzie dużo łatwiej przeżyć ten trudny czas i poradzić sobie z bólem.

 

plakat z opisem: Telefon Wsparcia dla osób w żałobie 800 108 108

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.