Ilustracja przedstawia ucho ze starej ryciny narysowane cienkimi kreskami. Jest zmultiplikowane - na obrazku pojawia się 5 uszu.

Co potrafią cyfrowe aparaty słuchowe?

Nie można porównywać nowoczesnych cyfrowych aparatów słuchowych z analogowymi. To tak, jakby ktoś chciał porównać malucha z Mercedesem – opowiada Aldona Pawlak protetyk słuchu z warszawskiej firmy Ototechnika.

Czym jest aparat słuchowy?

Jest to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie głośności dźwięku, jaki dociera do osoby słabosłyszącej. Chodzi tu przede wszystkim o dźwięki mowy i najbliższego otoczenia osoby mającej problem ze słuchem.

Pierwszym i najbardziej naturalnym sposobem pomagania sobie w słyszeniu było przykładanie ręki do ucha. Pozwalało to lepiej zbierać dźwięk. W przeszłości używano też trąbek wkładanych do uszu, które u wylotu miały specjalne rozszerzenie, dzięki któremu mogły skupiać fale dźwiękowe i nieznacznie poprawiać komfort słyszenia. W późniejszym okresie były stosowane także inne rozmaite urządzenia, takie jak tuby, węże słuchowe, a nawet okulary do uszu czy wibrafony. Jeszcze kilkanaście lat temu największym osiągnięciem techniki były aparaty analogowe. Każdy z nich był wyposażony w mikrofon wychwytujących dźwięk z otoczenia i zmieniający go na sygnał elektryczny. Następnie dźwięk przekazywany był do wzmacniacza. Filtry wzmacniacza umożliwiały wzmacnianie sygnału o różnych częstotliwościach w różnym stopniu i w ten sposób dostosowanie do konkretnego ubytku słuchu danej osoby. Na koniec dźwięk trafiał do słuchawki przekazującej go dalej do ucha. Jednakże analogowy dźwięk mógł być przetworzony tylko w pewnym stopniu, ze względu na utratę jakości sygnału i różne zniekształcenia.

Na czym polega nowoczesność rozwiązania cyfrowego?

Ujmując rzecz najprościej rozwiązania cyfrowe eliminują wszystkie wady analogowych. W aparacie analogowym nie było zbyt dużej możliwości obróbki dźwięku, który do niego docierał. Jeżeli na przykład pacjent znajdował się w miejscu bardzo hałaśliwym to nie miał możliwości wyciszenia hałasu i wzmocnienia dźwięku mowy osoby, z którą rozmawiał. Aparaty cyfrowe dają już taką możliwość. Cyfrowe przetwarzanie dźwięku polega na zamianie fali dźwiękowej docierającej do mikrofonu na postać cyfrową, a więc ciąg cyfr uwzględniających głośność i barwę dźwięku w danym momencie. Taki sposób przetwarzania dźwięku jest o wiele dokładniejszy i co najważniejsze- nie powoduje straty jakości sygnału. Dzięki bardzo zaawansowanym układom cyfrowym możemy nie tylko wzmacniać dźwięki otoczenia, ale także regulować osobno dźwięki ciche i głośne, wyodrębniać z otoczenia dźwięk mowy, odpowiednio go wzmacniać, a jednocześnie redukować szumy i hałasy otoczenia, co w ogromnym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy wada słuchu oprócz wzmocnienia dźwięku wymaga skorygowania charakterystyki częstotliwościowej czy zmniejszenia dynamiki sygnału bez utraty zawartej w nim informacji.

Aparaty są programowane na komputerze odpowiednio do potrzeb konkretnego pacjenta, typu jego niedosłuchu oraz innych preferencji. Cyfrówki pozwalają także na dużo lepszy odbiór dźwięków z telewizji czy telefonu komórkowego.

Aparaty cyfrowe mają także wgrane zaawansowane programy, dzięki którym możemy ustawić sobie sposób słyszenia właściwy w konkretnej sytuacji akustycznej. Tryb cisza, hałas, muzyka czy telewizja, zaawansowane technologicznie systemy, w tym np. mikrofony kierunkowe do lepszego wychwytywania i rozumienia mowy w hałasie, to wszystko powoduje, że komfort osoby korzystającej z aparatu jest coraz większy. W aparacie jest również możliwość zamontowania potencjometru głośności, dzięki któremu pacjent może sam regulować głośność dźwięku. Jeśli na przykład wyjdzie na hałaśliwą ulicę może przyciszyć dźwięki otoczenia.

System kilku mikrofonów, wszechkierunkowego,mikrofonów kierunkowych czy adaptacyjnych nie jest jedynym możliwym ułatwieniem w porównaniu z aparatami analogowymi. Wysokiej jakości systemy antysprzężeniowe uwalniają osoby słabosłyszące od nieprzyjemnych pisków towarzyszących niekiedy używaniu aparatu słuchowego. Najlepsze aparaty cyfrowe wyposażone są także w automatyczną redukcję hałasu, dzięki której niepożądane dźwięki takie jak na przykład inne rozmowy prowadzone dookoła podczas pobytu w restauracji czy pubie, hałas uliczny czy szum wentylatora są wyciszane lub tłumione zupełnie, tak, aby z łatwością można było skupić się na odbiorze innych sygnałów, w szczególności dźwięków mowy. Zastosowanie cyfrowych tłumików hałasu przydaje się w szczególności osobom, które dopiero zaczynają używać aparatu słuchowego, a przedtem przez lata pogrążone były w ciszy. Gdy taki człowiek zakłada po raz pierwszy aparat słyszy bardzo dużo dźwięków, o których istnieniu mógł zapomnieć, liczne szumy, hałas, które towarzyszą wszystkim każdego dnia i są naturalnym środowiskiem akustycznym każdego człowieka. Rodzi to problem z zaadaptowaniem się do używania aparatu słuchowego. Wcześniej nie było na to żadnej rady. Obecnie zaawansowane technologicznie tłumiki pozwalają na opanowanie tej sytuacji i o wiele sprawniejszą i przyjemniejszą aklimatyzację do ponownego słyszenia wszystkich dźwięków za pomocą aparatu słuchowego.

Czy aparaty współpracują z telewizorami czy telefonami komórkowymi?

Z wychwyceniem dźwięku z telewizora czy komórki nie ma dziś żadnego problemu. W ostatnich latach także w tej sferze zaszły bardzo istotne zmiany. Do niedawna najczęściej stosowanym rozwiązaniem była tak zwana cewka indukcyjna, która pozwalała na odbiór dźwięku emitowanego przez pętlę indukcyjną. Sprawdzało się to na przykład podczas wykładów w salach wykładowych czy innych miejscach wyposażonych w pętle indukcyjną takich jak dworzec, kościół czy kino, a także podczas rozmowy przez niektóre modele telefonów. Przełączając aparat na tryb pracy poprzez cewkę indukcyjną użytkownik miał możliwość odbioru dźwięków bardzo wyraźnie, unikając przy tym np. hałasu otoczenia. Rozwiązanie to jest wciąż popularne, ale w nowoczesnych aparatach mamy już także specjalne programy adekwatne do tego typu sytuacji akustycznych, jak również dodatkowe akcesoria ułatwiające rozmowy przez telefon oraz odbiór sygnałów z telewizora czy innych źródeł dźwięku. Dzięki komunikacji bezprzewodowej możliwa stała się rozmowa przez telefon bez konieczności trzymania telefonu przy uchu. Oglądanie telewizji czy słuchanie muzyki jest teraz dużo bardziej komfortowe i przyjemne. Kolejny program wspiera osoby, które w szczególności słabo słyszą lub nie słyszą wcale wysokich tonów, przenosi bowiem te dźwięki w pasmo niższych częstotliwości.

Fantastycznym rozwiązaniem jest także system komunikacji bezprzewodowej FM pozwalający na swobodne komunikowanie się osób znajdujących się w dużej odległości od siebie, wspomaga także lepsze słyszenie w trudnych warunkach akustycznych. Oddziela sygnał mowy od zakłóceń z otoczenia (hałasu, pogłosu, szumu), dzięki czemu osoba niedosłysząca może lepiej rozumieć słowa. Jest szczególnie przydatny w szkole, na wykładach i konferencjach. Wykorzystywany może być również przez rodziców, gdyż ułatwia porozumiewanie się z dzieckiem. Odbiornik ma wyjście audio, dzięki któremu możliwe jest podłączenie go do innych urządzeń: komputera, telewizora, dyktafonu czy telefonu komórkowego.

Na jak długo starcza bateria w aparacie?

Do aparatów słuchowych używane są baterie cynkowo- powietrzne. W zależności od intensywności pracy aparatu i wielkości baterii, mogą one wytrzymać od kilku dni do ok 3-4 tygodni. Im więcej układów pracujących w aparacie, tym krótszy żywot baterii. Do niektórych modeli aparatów jest również możliwość dokupienia ładowarki i akumulatorków.

Jaki jest koszt nowoczesnego aparatu?

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża od tysiąca do dziesięciu tysięcy złotych, przy czym istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z różnych instytucji. Cena aparatu zależy przede wszystkim od funkcji i możliwości aparatu, ale już nawet w najtańszym aparacie cyfrowym osoba niesłysząca ma zazwyczaj dużo większy komfort słyszenia niż w aparacie analogowym. Można jednak przyjąć założenie, że droższe urządzenia umożliwią większy komfort użytkowania aparatu, zapewnią bardziej naturalne brzmienie dźwięku i co najważniejsze, większą skuteczność rozumienia mowy w hałasie. Aparat średniej klasy kosztuje mniej więcej trzy tysiące złotych. Ma on już większość rozwiązań, o których wcześniej wspominałam. W ofercie naszej firmy posiadamy aparaty trzech znanych producentów Simens, Audio Service oraz Widex. W obrębie każdej z tych firm, jest dostępnych kilka klas aparatów. Mogą być z jednym lub wieloma mikrofonami, kilkoma bądź kilkunastoma kanałami- wybór jest bardzo szeroki. Nasze aparaty wyposażone są we wszystkie najnowocześniejsze programy, funkcje i systemy uwzględniające różne sytuacje akustyczne. Każdy sprzęt dopasowujemy do potrzeb konkretnego użytkownika. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy odbierając świat dźwięków chcą czuć się komfortowo i podnieść jakość swojego życia. Z pewnością znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie schowane w dyskretnym, eleganckim aparacie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.