Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Trzaskowski podczas 66. posiedzenia Senatu

Co obiecuje kandydat na prezydenta stolicy Warszawiakom z niepełnosprawnością?

Zwiększone wydatki na usuwanie barier architektonicznych oraz „urlopy wytchnieniowe” dla opiekunów osób z niepełnosprawnością – to niektóre punkty programu wsparcia skierowanego do osób z niepełnosprawnością. W piątek, 3 sierpnia, przedstawił je kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przed Instytutem Głuchoniemych na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie, kandydat PO i N na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski odwoływał się do rządów PiS.

Uwaga, nadchodzą wybory

– PiS wprowadza mnóstwo chaosu w nasze życie, niszcząc niektóre z obszarów, które do tej pory rozwijały się bez zarzutu, jak choćby edukacja – mówił Trzaskowski. – Nie przestrzega praw kobiet, wycofał dyżury weekendowe w przychodniach zdrowia, wprowadza chaos w planowaniu przestrzennym. (…) my się będziemy starali zrobić w samorządzie tyle, ile się da, żeby wszystko to, co robi PiS, przywrócić do normalności. Po pierwsze będziemy chcieli wprowadzić specjalne urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, tak żeby grupa wyspecjalizowanych asystentów mogła pomóc takim rodzicom, żeby oni na kilka dni mogli odetchnąć i odpocząć, albo w wyspecjalizowanych placówkach, albo w domu – zależnie od życzeń rodziców – obiecał Trzaskowski.

Drugą propozycją jest – mówił kandydat – „rozwijanie transportu dla osób z niepełnosprawnościami”. Trzaskowski chciałby zapewnić im „specjalną pulę darmowych przejazdów taksówkami, oczywiście na koszt samorządu”.

Zaproponował także zatrudnianie osób z niepełnosprawnością w placówkach samorządowych.

– Chcielibyśmy, żeby w najbliższych latach, zarówno ratusz jak i dzielnice, zatrudniły co najmniej pięćset osób z niepełnosprawnościami, po to, żeby po pierwsze dbać o równouprawnienie, a z drugiej strony, żeby zadbać o ścisłą integrację osób z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie, poprzez właśnie możliwość podjęcia pracy – zaznaczył Trzaskowski.

Edukacyjna petycja

Uczestnicząca w konferencji autorka petycji pt. „Pozwólcie wszystkim dzieciom uczyć się na terenie szkoły”, Monika Mamulska zaapelowała do minister edukacji Anny Zalewskiej o „doprecyzowanie przepisów”. Jak wyjaśniła, chodzi o to, aby „z przepisów jasno wynikało, że nauczanie indywidulane i dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi może odbywać się na terenie szkoły”.

Autorzy zamieszczonej na stronach internetowych petycji żądają natychmiastowego doprecyzowania zapisów Rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej z 9 i 28 sierpnia 2017 roku, które pozwoliłyby na zagwarantowanie uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, realizacji nauczania indywidualnego na terenie szkoły.

– Apeluję do minister edukacji, żeby nie zabierała szans dzieciom na starcie, tylko dała im wsparcie na starcie – mówiła Mamulska.

Trzaskowski poparł apel o podpisanie się pod petycją w tej sprawie.

– Każdy z nas, kto ma dzieci, był świadkiem takiej pozytywnej integracji, w tej chwili rząd PiS wyklucza taką możliwość wyłączając nauczanie indywidualne ze szkół, nie dając na to pieniędzy – powiedział. Zapowiedział, że w samorządzie warszawskim „na pewno znajdą się pieniądze na to, żeby opłacić dodatkowych nauczycieli, żeby dzieci z niepełnosprawnościami mogły zostać w naszych szkołach”.

Koszty pomysłów

Pytany o szacowane koszty realizacji swoich propozycji, Trzaskowski poinformował, że roczne wydatki na usuwanie barier architektonicznych wzrosłyby z dwóch do sześciu milionów złotych.

– Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące nauczycieli dodatkowych, żeby można było kontynuować nauczanie indywidualne w szkołach, to jest to koszt około czterech milionów złotych miesięcznie – wyliczał.

Dodał, że trwają obliczenia wydatków na urlopy wytchnieniowe dla opiekunów osób z niepełnosprawnością i „pulę” na ich darmowe przejazdy taksówkami.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.