Portret Grzegorza Schetyny

Co nam obiecuje Koalicja Obywatelska?

Kilka dni temu przewodniczący platformy obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawił zręby programu, który ma zapewnić zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jest w nim wiele punktów, które mogą poprawić sytuację osób z niepełnosprawnościami. Co nam obiecuje pan przewodniczący?
Możliwość głosowania przez internet. Sześćset złotych dodatku do pensji dla najmniej zarabiających, krótsze kolejki do specjalistów – termin oczekiwania ma nie przekraczać 21 dni. Jeżeli komuś zdarzy się trafić na szpitalny oddział ratunkowy nie powinien tam czekać dłużej niż godzinę. Schetyna obiecywał także, że program walki z rakiem w Polsce osiągnie wyższy europejski poziom.

Ma się to stać w ciągu siedmiu lat. Każdy obywatel po pięćdziesiątym roku życia będzie mógł skorzystać z pełnego bilansu zdrowotnego obejmującego wszystkie niezbędne badania. Ów bilans będzie powtarzany co pięć lat. Schetyna zaproponował także pakiet dla osób z niepełnosprawnościami a w nim między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku – i to bez względu na sytuację materialną czy region zamieszkania – oraz darmowe leki i wyroby medyczne.

Przewodniczący PO nie zapomniał także wspomnieć o opiekunach osób z niepełnosprawnościami: Wiecie jak was szanujemy, wasze postulaty będą dla nas absolutnym priorytetem – zapewniał.

Platforma planuje także budować centra rehabilitacji i domy dziennego pobytu w całym kraju, zadbać o seniorów pomagając im np przy drobnych domowych naprawach. Politycy chcą również uwolnić tak zwanych więźniów czwartego piętra – czyli wybudować windy tam gdzie mieszkają osoby poruszające się na wózkach. które z powodu barier architektonicznych nie są w stanie wyjść z domu.

Program Koalicji Obywatelskiej jest bardzo ambitny. Zakłada walkę o wolność i demokrację, czyste powietrze, poprawę sytuacji w służbie zdrowia i edukacji. Niestety jednak na razie nie wiadomo skąd politycy koalicji wezmą na to wszystko pieniądze. Gdyby brać na poważnie obietnice obu rywalizujących ze sobą obozów politycznych, to nie tylko osoby z niepełnosprawnościami ale wszyscy wkrótce obudzimy się w kraju mlekiem i miodem płynącym. Dokładny program koalicji wraz z wyliczeniami ma być znany za dwa tygodnie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.