Zdjęcie przedstawia pierwszy egzemplarz krzesełka, stworzonego z "części składowych z Marketów". Wygląda podobnie do klasycznego wózka inwalidzkiego, lecz różnią go koła. W wózku inwalidzkim koła znajdują się po dwóch stronach, są bardzo duże, a w przypadku krzesełka są to aż trzy kółka po prawej jak i po lewej stronie oraz jedno po środku z przodu Są małe, jak w wózkach dziecinnych. Z przodu krzesełka znajduje się wysuwana i składana część na nogi

Co dalej z krzesełkiem schodowym?

Kilka miesięcy temu zaprojektowałem krzesełko schodowe, które pomaga znosić ludzi poruszających się na wózkach ze schodów (link do wcześniejszego artykułu na blogu). Wierzyłem, że dzięki temu sytuacja wielu osób z niepełnosprawnością zmieni się na lepsze. Dzisiaj wiem już, że nikt nie jest zainteresowany podobnym urządzeniem i zadaję sobie tylko pytanie, dlaczego – opowiada twórca krzesełka schodowego – Marek Lucima.

krzesełko

Jak wygląda i na czym polega Pański wynalazek?

Krzesełko schodowe powstało z połączenia dwóch elementów, zwykłego wózka – używanego do transportu towarów – i prostego siedziska. Inspiracją do jego stworzenia była sytuacja dziecka jednego z moich znajomych, poruszającego się na co dzień na wózku. Mieszkali oni na piętrze, w bloku bez windy i w związku z tym, codzienne znoszenie wózka po schodach było poważnym wyzwaniem. Natomiast mój wynalazek znacznie to ułatwia, a co ważniejsze jest dużo bezpieczniejszy dla osoby niechodzącej, ponieważ siedzi ona na przystosowanym krzesełku jak w fotelu.

krzesełko

Czy ktoś zainteresował się Pańskim projektem?

Tak. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku uznał, że to doskonała rzecz, która pozwoli jednemu z podopiecznych wychodzić z mieszkania. Zachęcony tym sukcesem – myśląc o innych ludziach znajdujących się w podobnej sytuacji – starałem się zainteresować krzesełkiem schodowym różne firmy, stowarzyszenia, fundacje i osoby, które mogłyby pomóc w jego produkcji na bardziej masową skalę.

krzesełko

Z jakim efektem?

Prawdę mówiąc żadnym. W moim komputerze utworzyłem nawet folder zatytułowany Listy do ważnych – gdzie zbieram maile, które pozostały bez odpowiedzi. Jest to już bardzo pokaźny zbiór.

krzesełko

Z czego Pańskim zdaniem wynika niechęć do inwestowania w sprzęt, który mógłby przecież wielu osobom ułatwić życie?

Przyczyn może być wiele. Obawa przed włożeniem pieniędzy w coś nowego i nieznanego. Pewien brak zrozumienia czy wiary, że to jest potrzebne. Być może brak wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Dla mnie jest to zdumiewające, ponieważ w Polsce mamy tysiące osób z niepełnosprawnością ruchową a nie wszystkie mają szczęście mieszkać w blokach z windą. Dla takich osób wyjście z domu – czyli coś, nad czym większość z nas się w ogóle nie zastanawia – jest poważnym problemem. Kiedy zwróciłem na to uwagę, zaprojektowałem sprzęt, który w wielu wypadkach może pomóc rozwiązać ten problem oraz zmienić życie tych osób. Pozostaje mi mieć nadzieję, że dzięki takim artykułom jak ten, ktoś zainteresuje się sytuacją ludzi na wózkach i potraktuje temat krzesełka poważnie.

krzesełko

Jak funkcjonuje krzesełko?

Tak naprawdę jest to krzesełko schodowo-spacerowe. Mieści się bez problemu pomiędzy futrynami każdych drzwi. Można je ustawić na takiej wysokości aby wygodnie usiąść przy stole. Wynalazek przyda się osobom z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.