Ciekawa konferencja w Gdyni!

Niesamowita rzecz wydarzy się w naszym kraju w kwietniu. W Gdyni odbędzie się konferencja poświęcona seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Skierowana jest do rodziców oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pracują ze wspomnianymi osobami. Problem jest niezwykle ważny, tym bardziej że w Polsce w ogóle się na ten temat nie rozmawia. Warto postawić jednak pytanie jak rozwiązywać nieuchronny konflikt, który pojawia się w sytuacji gdy osoba z niepełnosprawnością intelektualną pod względem mentalnym funkcjonująca raczej podobnie do dziecka ma naturalne i czysto biologiczne potrzeby typowe dla wszystkich osób dorosłych. W spotkaniu mają wziąć udział prelegenci zarówno z Polski jak i z zagranicy pracujący z osobami z niepełnosprawnością w obszarze seksualności.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi jak radzić sobie z zachowaniami problemowymi związanymi z seksualnością podopiecznych, jak pracować z ofiarami i sprawcami przemocy seksualnej z niepełnosprawnością intelektualną.

Drugiego dnia konferencji odbędzie się także specjalny poprowadzony przez znaną holenderską terapeutkę warsztat o pracy z niepełnosprawnymi ofiarami przemocy seksualnej, skierowany do sędziów i biegłych sądowych. Wydarzenie organizują urząd miasta w Gdyni fundacja Dom Marzeń i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Gdyni.

Moim zdaniem jak na nasze standardy to wielki krok naprzód. Temat seksualności osób z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną wychodzi z cienia, a zdobywanie konkretnych informacji może pomóc wszystkim. Sędziom, żeby nie wydawali absurdalnych wyroków, biegłym którzy mogą się nauczyć lepiej oceniać trudne sytuacje i samym osobom z niepełnosprawnością, bo być może opiekunowie odniosą się do ich potrzeb z większym zrozumieniem. Pytanie tylko czy w tak delikatnej sferze życia jest w ogóle potrzebny jakikolwiek opiekun? Czy mimo wszystko nie powinna być to sprawa czysto prywatna tak jak w przypadku wszystkich ludzi pełnosprawnych? Warto postawić to pytanie, ale nie umniejsza to sukcesu Gdyni, która organizuje ciekawą konferencję i staje się zdecydowanym liderem wśród polskich miast, bo traktuje osoby z niepełnosprawnościami podmiotowo. Włodarze innych miast bierzcie przykład z tego pięknego nadmorskiego miasta.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.