zdjęcie przedstawia zdrowe ucho, najprawdopodobniej dziecka

Chińczycy wyhodowali małżowinę uszną

Chińscy naukowcy odtworzyli małżowinę uszną z komórek własnych pacjenta. Udało się to u pięciorga dzieci, które miały wadę wrodzoną tak zwaną mikrocję. Rodzące się z nią dzieci mają szczątkową małżowinę uszną. Nowe naturalne ucho wyhodowali specjaliści z Uniwersytetu Jiao Dong w Szanghaju. Dotychczas osobą z mikrocją wszczepiano sztuczne ucho lub w najlepszym wypadku odtwarzano je podczas operacji plastycznej z wykorzystaniem chrząstki żebrowej.

Osiągnięcie chińskich specjalistów to kolejny krok do tego aby w przyszłości wyhodować strukturę ucha. Będzie wówczas można przywrócić słuch.

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych już udowodnili że możliwe jest odtworzenie komórek słuchowych w uchu wewnętrznym, które odbierają dźwięki. Pismo neuron informuje że na razie powiodło się to u dorosłych myszy. W uchu wewnętrznym kluczową rolę odgrywa narząd Cortiego zawierający komórki słuchowe. Zamienia on pobudzenia znajdujących się na nim rzęsek wywołane dźwiękami na impulsy nerwowe. Zniszczenie narządu Cortiego powoduje całkowitą głuchotę. To najczęstsza przyczyna utraty słuchu.

Amerykańscy badacze przeprowadzili eksperyment na gryzoniach, które nie miały żadnych rzęsek i były całkowicie głuche. Wykorzystali środek oddziałujący jedynie na komórki ucha, z których zwykle powstają rzęski. Uaktywniono w nich geny pod wpływem których przekształciły się one w komórki słuchowe. Badane myszy nie odzyskały słuchu całkowicie ale słyszały wiele dźwięków takich jak trzaskanie drzwi czy hałas ruchu ulicznego.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.