Na zdjęciu znajduje się mężczyzna trzymający się za lewą stronę swojej klatki piersiowej, tak jakby bolało go serce, lub miał zawał. Zdjęcie skadrowane jest od jego brody, do przepony. Mężczyzna ma na sobie granatową koszulkę.

Cardiobox uratuje życie niejednego sercowca

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali Cardiobox – czyli bezprzewodowy kardiomonitor, który zbierze podstawowe informacje o parametrach życiowych i wyśle dane do lekarza. W ocenie wynalazców urządzenie usprawni życie pacjentów, pomoże w nagłych wypadkach.

Dzięki Cardioboxowi lekarz będzie miał dostęp do zapisu EKG pomiaru tętna saturacji czy ciśnienia krwi.

Tomasz Harytoniuk – jeden z twórców urządzenia – poinformował, że wynalazek usprawni życie osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zarówno seniorów jak i dzieci. Sprzęt będzie można wykorzystywać nie tylko w szpitalu ale na co dzień w domu czy pracy. Jak zauważył Harytoniuk telemedycyna to dział, który wykorzystuje nowoczesne technologie, dzięki czemu komunikacja pomiędzy lekarzem a pacjentem jest możliwa w momencie, w którym oboje znajdują się w dwóch różnych miejscach. Telemedycyna wykorzystywana jest w takich dziedzinach jak chirurgia, radiologia czy kardiologia – dodał.

Obecnie uzyskanie dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjentów narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego wymaga użycia wielu specjalistycznych sprzętów, których cena i koszty utrzymania kolidują zazwyczaj z nakładami na ochronę zdrowia w Polsce. Dostępne do tej pory na rynku urządzenia ograniczają mobilność pacjenta bo są duże i nieporęczne. Cardiobox zbierze dane dzięki elektrodom podłączonym do pacjenta oraz poprzez pulsoksymetr palcowy. Następnie wbudowany w urządzenie procesor zbierze i przetworzy wszystkie dane a potem wyśle sygnał przy użyciu standardów sieci bezprzewodowej. Zapisze też informacje we wbudowanej pamięci. Można też monitorować wszystkie funkcje życiowe przez całą dobę.

Pracę nad wynalazkiem naukowcy rozpoczęli pod koniec 2016 roku. Powstał już prototyp a na jesieni urządzenie będzie testowane przy udziale pacjentów. Dopiero wówczas możliwe będzie ocenienie jak dokładnie urządzenie odwzorowuje dane – dodał Harytoniuk.

Projekt Cardiobox został wyróżniony w konkursie Technotalent 2017, który wspiera innowacyjne projekty z województwa podlaskiego.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.