Wizualizacja przedstawia niewielkie osiedle domków jednorodzinnych widziane z lotu ptaka. Domki są nieduże, mają kształt kostki z dachem, każdy, każdy ma dosyć duży ogródl

Czy można budować z korzyścią dla człowieka i środowiska?

Budownictwo zrównoważone polega na wykorzystywaniu naturalnych, dostępnych na miejscu materiałów budowlanych Takie podejście do tematu zapewnia między innymi zbilansowanie energii i ochronę środowiska naturalnego – tłumaczy architekt Michał Brutkowski.

Czy budownictwo zrównoważone jest popularne w Polsce?

W naszym kraju to dopiero pieśń przyszłości. Budownictwo zrównoważone jest oczywiście dobrze znane architektom, ale inwestorzy dopiero od niedawna zaczynają dostrzegać w nim jakieś korzyści.

Ten rodzaj budownictwa opiera się na maksymalnym wykorzystaniu naturalnych i dostępnych na miejscu materiałów. Walczymy w ten sposób o jak najczystsze i jak najlepsze środowisko naturalne a jednocześnie zapewniamy jak najmniejsze zużycie energii.

Początkowo koszty takiej inwestycji są wysokie jednak wszystkie badania prowadzone na ten temat wykazują, że po kilku latach inwestycja się zwraca. Jest więc bardziej opłacalna długofalowo np. w przypadku domu jednorodzinnego bo tworząc go zakładamy, że będzie służył przez wiele lat i że migracja ludzi będzie mniejsza niż w przypadku zwykłych bloków mieszkalnych.

Przy projektowaniu zgodnie z  zasadami budownictwa zrównoważonego trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak fizyka budowli. Musimy się zastanowić w jaki sposób energia będzie dopływać i jak ją będziemy wykorzystywali. W Polsce jest to szczególnie ważny problem ze względu na fakt, że słońce mamy tak naprawdę od marca do października w związku z czym w zimie pojawia się problem ocieplania budynków i wykorzystywania do tego energii. W bogatych krajach Europy zachodniej od kilku lat panuje moda na wykorzystywanie w tym celu materiałów naturalnych, wydobywanych z ziemi a następnie przetworzonych. Chodzi tu o tak tradycyjne i dobrze znane rzeczy jak beton i glina. Zbudowany w ten sposób budynek można ocieplać przy wykorzystaniu coraz bardziej popularnych baterii słonecznych czy pomp ciepła, które wykorzystują ciepło ziemi. Krajem, który przywiązuje dużą wagę do budowania z materiałów naturalnych jest Holandia. Jest to związane z zagrożeniem wynikającym z wysokiego poziomu wody który wymusza wykorzystywanie materiałów maksymalnie energooszczędnych. My w Polsce nie jesteśmy w takiej sytuacji i dlatego uważam, że na razie budynki, które byłyby zbudowane z materiałów naturalnych w stu procentach są dla nas nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Czy beton i glina to rzeczywiście materiały zapewniające oszczędność energii. W jaki sposób to się dzieje?

Beton bardzo dobrze pochłania ciepło, a następnie je oddaje. Kiedy ostatnio projektowałem kilka domów jednorodzinnych inwestor chciał aby ściany środkowe były z grubych warstw betonu ponieważ w momencie odpowiedniego naświetlenia, jeśli w pomieszczeniu są duże okna ten materiał będzie się bardzo mocno nagrzewał a następnie odda ciepło. W modzie są także okna z zestawami dwu,  trzy szybowymi. Przepuszczają one bardzo niewiele energii dzięki czemu nie musimy ani za bardzo chłodzić ani specjalnie nagrzewać mieszkania ponieważ uzyskujemy mniej więcej jednolitą temperaturę.

Podobne właściwości co beton ma glina. Co ważne wbrew temu co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka skonstruowane w ten sposób budynki mogą wyglądać bardzo efektownie. Najlepszym tego przykładem jest dom, który na Warmii zaprojektowali moi koledzy z wydziału architektury. Wykorzystali cegłę glinianą, przeprowadzili precyzyjne pomiary grubości ścian i dom wzbudza powszechny podziw. Otrzymał kilka nagród w konkursach międzynarodowych. Można więc powiedzieć, że budownictwo oparte na materiałach tradycyjnych wykorzystywanych przed wiekami przeżywa na świecie renesans. Wspomniane wcześniej pompy cieplne czy baterie słoneczne umieszczane na dachach są nowoczesnym rozwinięciem tej samej idei i pozwalają oszczędzać energię.

Czy w koncepcji budownictwa zrównoważonego mieści się także mniejsze zużycie wody?

Oczywiście, że tak. Promuje się zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej np. przy spłukiwaniu misek ustępowych w mieszkaniach. Biorąc pod uwagę światowe niedobory wody, uważam to za bardzo dobry pomysł. Tak zwana szara woda może nam pozwolić na duże oszczędności. Przy pewnym rozpowszechnieniu jednakowo wykonywanych zbiorników i ustaleniu międzynarodowych standardów ich wykorzystywania ten pomysł może się sprawdzić.

Czy budownictwo zrównoważone zakłada również dostępność budynków dla wszystkich użytkowników?

To jest oczywiście jedna z podstawowych zasad. Bardzo gorąco popieram tych, którzy uważają, że każdy budynek niezależnie od tego z jakich materiałów jest tworzony musi być dostępny dla wszystkich. Irytują mnie i śmieszą jednocześnie zapisy prawne, które mówią, że jakiś  budynek ma być wykonany tak i tak a dodatkowo dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Moim zdaniem taki zapis segreguje, ponieważ faktu dostępności dla wszystkich nie trzeba specjalnie podkreślać. Projektujemy i budujemy dla ludzi i w budynku, który powstaje muszą być zapewnione komfort i przestrzeń dla każdego. Budownictwo zrównoważone nie różni się tutaj od innych uwzględniających ten element koncepcji architektonicznych. Budynki przyjazne dla środowiska muszą być przecież wygodne dla ludzi, bo to my jesteśmy ich twórcami i użytkownikami.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.