zdjęcie przedstawia mieszkanie w nowoczesnym budownictwie. Kadr obejmuje trzy kondygnacje patrząc od góry, wraz z balkonami. Fasada bloku jest koloru beżowego z ciemnoczerwonym dodatkiem

Brawo Białystok! W mieście powstało mieszkanie „wytchnieniowe” dla opiekunów

Mieszkanie , w którym sprawowana jest czasowa opieka nad dorosłymi osobami z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualnie, powstało w Białymstoku. To pomoc dla stałych opiekunów, by mogli załatwić niezbędne sprawy lub odpocząć.

– Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób z niepełnosprawnością, od kilku lat działają też mieszkania adaptacyjne i treningowe – powiedział w środę, 13 czerwca, na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że mieszkanie wytchnieniowe to forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop.

Opieka 24 godziny na dobę

Mieszkanie wytchnieniowe prowadzi od kwietnia Fundacja „Oswoić świat”. Skorzystało z niego dotychczas dziewięć osób. Jak poinformowała prezes fundacji dr Jolanta Świderska, to mieszkanie jest pilotażowe. Powiedziała też, że takie miejsca są w kraju, ale opieka w nich dotyczy osób z niepełnosprawnością ruchu. Natomiast mieszkanie w Białymstoku obejmuje opieką osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim ze spektrum autyzmu, a także osoby ubezwłasnowolnione i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

– Do tej pory nigdzie takich mieszkań, takich form nie było, pomimo że mówi się o szeroko pojętej polityce wytchnieniowej – powiedziała Świderska. – Opiekujemy się naszymi dorosłymi dziećmi przez 24 godziny na dobę i w tej chwili nawet kwestia zakupu chleba czy podstawowych produktów żywnościowych graniczy z cudem, z potrzebą wsparcia sąsiada, rodziny czy kogoś znajomego – dodała Świderska.

Dlatego powstał pomysł, by stworzyć miejsce, dzięki któremu osoby zajmujące się swoimi podopiecznymi z niepełnosprawnością będą mogły zająć się sobą i swoim zdrowiem.

Konkretne wsparcie opiekunów

Osoby przebywające w mieszkaniu wytchnieniowym mają 24-godzinną opiekę profesjonalnych opiekunów, ale mogą też tam zostać tylko na kilka godzin w ciągu dnia. Świderska mówiła, że w czerwcu i lipcu wszystkie weekendy są już zajęte, co pokazuje, jak ogromna była potrzeba stworzenia takiego miejsca. Powiedziała też, że to wyzwanie dla rodziców i opiekunów, którzy muszą przełamać bariery i przekazać swoje dziecko z niepełnosprawnością pod opiekę innych, często nieznanych osób. Jej zdaniem wyzwaniem jest też przygotowanie tego miejsca do potrzeb poszczególnych osób z niepełnosprawnością, które mają różne preferencje żywieniowe, różnie się zachowują, mają inne potrzeby opiekuńcze.

Z oferty mieszkania wytchnieniowego skorzystała już m.in. Elżbieta Sidor, mama 27-letniego Tomasza z autyzmem, który przebywał w białostockim mieszkaniu podczas remontu w rodzinnym mieszkaniu, gdy było trzeba wynieść meble. Pani Elżbieta powiedziała dziennikarzom, że była to dla niej duża pomoc, bo nie wie, jak jej syn mógłby zareagować na hałas i gwar w swoim mieszkaniu. Jej zdaniem mieszkanie wytchnieniowe jest bardzo potrzebne – gdy w ubiegłym roku musiała iść do szpitala, miała problem ze zorganizowaniem całodobowej opieki dla syna. Ostatecznie musiała się wcześniej wypisać ze szpitala.

Jak wygląda mieszkanie wytchnieniowe?

Aby skorzystać z oferty mieszkania wytchnieniowego, opiekunowie osób z niepełnosprawnością powinni z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem zgłosić się do fundacji i wypełnić bardzo szczegółową ankietę. Świderska wyjaśniła, że chodzi o to, aby jak najlepiej przygotować się na przyjęcie podopiecznego i zapewnić mu odpowiednią opiekę i dietę. W mieszkaniu osoba z niepełnosprawnością może przebywać do trzech tygodni.

Mieszkanie ma ponad 60 m kw. – dwie sypialnie i salon. Znajduje się na pierwszym piętrze w budynku w centrum Białegostoku. Koszt prowadzenia mieszkania w tym roku to 130 tys. zł – pokryło go miasto.

W Białymstoku z miejskim wsparciem działają także cztery mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi: dwa treningowe, przeznaczone do nauki samodzielnego życia pod okiem trenera oraz dwa adaptacyjne, które służą jako kolejny etap usamodzielniania tych osób.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.