Na obrazku znajduje się dłoń z wyciagnietym palcem wskazującym, dotykającym ikonkę - aplikację internetową. Wszystkie aplikacje rozrzucone są w taki sposób względem siebie, jakby były na gałęziach drzew. Są niebieskie na błękitnym tle.

Będziecie mogli poćwiczyć miny dzięki specjalnej aplikacji na smartfonie czy tablecie!

Wygląda na to, że niebawem na rynek Polski trafi wiekopomny wynalazek. Otóż za pomocą specjalnej aplikacji na tablety i smartfony osoby niewidome będą mogły sprawdzić czy mina, którą właśnie prezentują otoczeniu jest prawidłowa i adekwatna do okoliczności. Tworzą ją studenci politechniki białostockiej Michał Ostaszewski i Artur Milewski. Dzięki niej niewidomi będą mieli szansę nauczyć się mimiki przez dotyk.

Zdaniem młodych wynalazców brak odpowiednich reakcji mimicznych naraża osoby niewidome na wykluczenie społeczne, dlatego tak zwana technologia haptyczna jest dla nich szansą na naukę konkretnych reakcji. Wspomnianą technologię wykorzystuje się dzisiaj także w chirurgii, sterach samolotów czy konsolach gier komputerowych. Obecnie część osób niewidomych uczy się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przystosowanych manekinach.

Twórcom aplikacji Haptic Face zależało na stworzeniu narzędzia ogólnodostępnego i przenośnego. Na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych, ani podobnych nakładek na urządzenia mobilne, ale firmy zapewniają, że w niedługim czasie zostaną one wprowadzone. Haptic Face ma ułatwić ćwiczenie ruchów twarzy.

Będzie można dotknąć wyświetlonych na tablecie odpowiednich min i wyczuć jak ułożyć usta np w uśmiech czy grymas wściekłości. Następnie można by sprawdzić robiąc sobie zdjęcie aparatem telefonicznym, czy konkretna mina została przez nas zrobiona dobrze.

System zainstalowany w telefonie przeanalizowałby zdjęcie i poinformował nas o efektach. Istniałaby także specjalna gra treningowa w której na każdym poziomie miny do wykonania byłyby trudniejsze. Jak informują konstruktorzy aplikacja jest już gotowa, ale nadal rozbudowywana jest baza danych twarzy, a kolejnym krokiem będą testy na urządzeniach.

Projekt Haptic Face wygrał tegoroczny konkurs Technotalent, w którym udział biorą młodzi wynalazcy z województwa podlaskiego. Pomysł stworzenia aplikacji bardzo mi się podoba, ale gruntownie nie zgadzam się z Michałem Olszewskim co do wykluczenia społecznego osób niewidomych z powodu braku mimiki twarzy. Ten młody człowiek najwyraźniej jeszcze nie wie jak doskonałe efekty jeśli chodzi o kontakt z ludźmi można osiągnąć głosem i dotykiem. Dotyczy to zwłaszcza płci przeciwnej.

Zachęcam więc Pana Michała do zgłębiania tego obszaru wiedzy o kontaktach międzyludzkich i jednocześnie gratuluję świetnego pomysłu na aplikację, która z pewnością okaże się przydatna.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.