grafika znajdująca się na stronce to tu point, przedstawia smartfona z którego wychodzi kula ziemska z wieżowcami ulicą samolotem i chmurami

Aplikacja TOTUPOINT pomoże wam bezpiecznie poruszać się po mieście i budynkach

Dzięki systemowi TOTUPOINT osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą łatwiej poruszać się w przestrzeni. Budynki, schody czy różne inne obiekty do których te osoby się zbliżą, sygnalizują za pomocą konkretnych sygnałów dźwiękowych, lub głosowo swoje położenie -tłumaczy twórca systemu Jan Szuster.

Czym jest TOTUPOINT?

To system, którego zadaniem jest inteligentne opisywanie przestrzeni i informowanie o niej. Osoby z niepełnosprawnością wzroku poruszając się po mieście czy w budynkach badają przestrzeń za pomocą białej laski, ale także odbierają całą masę sygnałów dźwiękowych. TOTUPOINT składa się z urządzenia zwanego aktywatorem i znacznika, który umieszczamy w konkretnym miejscu np na budynku. Gdy użytkownik zbliża się do miejsca, w którym jest zamontowany znacznik, aktywator wykrywa znacznik i inicjuje na nim odtworzenie dźwiękowej informacji tonowej lub głosowej, np wejście do Polskiego Związku Niewidomych albo toaleta damska.

Wspomniał pan o różnych typach komunikatów. Dlaczego potrzeba ich aż tyle?

Komunikaty należy dopasować do sytuacji w jakiej się znajdujemy. Jeżeli na przykład jesteśmy w budynku, który znamy bardzo dobrze, to niespecjalnie potrzebujemy komunikatu głosowego o tym że tutaj są schody. To już wiemy. Warto jednak wiedzieć czy schody, do których się zbliżamy są w górę czy w dół. Po to są właśnie zróżnicowane sygnały dźwiękowe. Jedna sekwencja tonów oznacza schody w dół, inna w górę. Podobnie jest np z toaletami.

W TOTUPOINT mamy także możliwość skorzystania z komunikatów tekstowych, które możemy odczytać na ekranie Smartfona wyposażonego w system IOS lub Android. Są one bardziej szczegółowe ponieważ zawierają nie tylko informacje, że w pobliżu znajduje się konkretny obiekt ale również jego dokładny opis., opis najbliższej okolicy itp.

Jak możemy skorzystać ze wspomnianej aplikacji?

Wystarczy wyszukać aplikację TOTUPOINT w App Store lub Google Play. Aplikacja jest bezpłatna.

Na stronie www.totupoint.pl Znajdziemy dokładne informacje o rozmieszczeniu wszystkich znaczników.

Istnieje także możliwość zakupienia aktywatora i zamontowania go na białej lasce. Wówczas zbliżając się do znacznika umieszczonego na budynku poczujemy wibracje, natomiast znacznik odtworzy zaprogramowany w nim dźwięk. Dodatkową funkcją aktywatora jest kompas – można łatwo poznać, w jakim kierunku znajduje się północ. To również istotna pomoc.

Czy znaczniki aktywują się automatycznie?

Zależy od trybu pracy aplikacji jaki wybierzemy. Znacznik może być aktywowany automatycznie zawsze wtedy gdy napotkamy go pierwszy raz, lub tylko na żądanie – polecenie wydane dotykiem na ekranie Smartfona lub odpowiednim ruchem laską z zamontowanym aktywatorem.W sytuacji gdy w jakimś miejscu występuje kilka znaczników obok siebie aplikacja pozwala aktywować każdy znacznik z osobna.

Znaczniki mogą być skonfigurowane tak, że odtwarzają swoje sygnały nieustannie tak długo, jak długo pozostajemy w ich otoczeniu. Ten tryb pracy ma zastosowanie w miejscach niebezpiecznych, które należy możliwie szybko opuścić.

Skąd pomysł na tego typu rozwiązanie?

Z wykształcenia i zamiłowania jestem inżynierem elektronikiem. Przez lata kierowałem zespołem, który tworzył rozmaite projekty systemów elektronicznych. Kiedy zacząłem tracić wzrok stwierdziłem że warto zaprojektować coś co pomoże mnie i innym w bezpiecznym poruszaniu się. Ten system rozwiązał mój konkretny problem – ułatwił mi odnajdywanie wejścia na moją posesję wśród wielu podobnych wejść.

Na ile popularne jest pańskie rozwiązanie?

Z roku na rok coraz bardziej. Pierwsze znaczniki i aktywatory zamontowałem w Gliwicach w 2016 roku. Od tamtego czasu pojawiły się już w Chorzowie i Tychach a ostatnio otrzymałem duże zamówienie na znaczniki w Łodzi. Kilka znaczników zamontowanych jest także w budynku i przed wejściami do Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie przy Konwiktorskiej 7 i 9. Na razie staram się o kontakty z lokalną administracją dlatego wiele budynków z TOTUPOINT to urzędy miejskie. Myślę jednak, że im bardziej popularny będzie system, tym łatwiej będzie przekonać do jego zamontowania podmioty prywatne np centra handlowe.

Aktywator jest oczywiście dostępny także dla użytkowników indywidualnych i kosztuje ok. 250 złotych. Wierzę, że dzięki TOTUPOINT osoby z niepełnosprawnością wzroku poczują się w miejskiej przestrzeni zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.