Logo ParrotOne czyli uproszczony rysunek głowy papugi składające się z kolorów: pomarańczowego, czerwonego, białego i czarnego oka

Aplikacja ParrotOne ułatwi komunikację osobom z niepełnosprawnością ruchową?

Jeśli chodzi o komunikację osoby z niepełnosprawnością przypominają często papugę wypuszczoną z klatki która nawet nie wie, że mogłaby latać.. Opracowana przez mój zespół aplikacja ma .tą sytuację zmienić – opowiada Piotr Lewandowski, twórca ParrtOne.

Jak zrodził się pomysł na aplikację?
Przede wszystkim dzięki moim doświadczeniom osobistym i zawodowym. Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową i przez kilkanaście lat pracowałem w prasie zajmującej się nowymi technologiami. Przekonałem się, że praca na urządzeniu mobilnym lub klawiaturze komputerowej jest bardzo męcząca dla moich rąk. Zadałem sobie pytanie: czy na rynku jest dostępna aplikacja która pozwoliłaby ułatwić i przyspieszyć pisanie? Gdy przekonałem się, że wszystkie dostępne rozwiązania są dedykowane raczej sprawnym użytkownikom postanowiłem stworzyć coś nowego.

Jak działa aplikacja?
Wykorzystuje cały ekran urządzenia mobilnego do pomocy w tworzeniu tekstu. Nie musimy pisać literka po literce. Aplikacja podpowiada całe słowa – a nawet konkretne zdania i wyrażenia. Dodatkowo zapamiętuje często używane przez nas sformułowania dzięki czemu jej podpowiedzi są z godziny na godzinę coraz lepsze.

W jaki sposób ParrotOne może przyczynić się do przełamania barier i lepszej integracji osób z niepełnosprawnościami?
Tak jak wspomniałem ułatwia i przyspiesza komunikację. Dodatkowo ma również funkcje podobne do Facebooka i Tweetera. Możemy  wykorzystując tablicę publikować posty zarówno prywatne jak publiczne – a w trakcie ich pisania aplikacja cały czas jest aktywna i podsuwa nam najtrafniejsze sformułowania.

W ilu językach możemy tworzyć teksty?
Jak dotychczas w trzech, polskim angielskim i hiszpańskim ale kolejne będą konsekwentnie dodawane. Dostępna jest także funkcja tłumacza, dzięki której proponowane polskie wyrażenia możemy przetłumaczyć na angielski lub hiszpański. Aplikację można pobrać za darmo w Sklepie Google Play.

Czy ParrotOne zostało docenione w jakimś konkursie związanym z nowymi technologiami?
Nasza aplikacja zdobyła wiele nagród w tym wyróżnienia międzynarodowe ale najważniejszą jest dla mnie nagroda od Integracji przyznana za działający już prototyp aplikacji bez barier.

Mam ogromną satysfakcję że – dzięki pracy całego naszego zespołu – osoby z niepełnosprawnościami będą mogły komunikować się lepiej szybciej i wygodniej. To pozwala zintegrować się ze społeczeństwem, przełamać rozmaite obawy, a w wielu wypadkach podjąć decyzję o wyjściu z domu do ludzi. Właśnie dlatego ParotOne jest bardzo ważnym i potrzebnym narzędziem.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.