Zdjęcie przedstawia wystraszoną kobietę, zakrywającą dłonią twarz, przed domniemanym atakiem. Na jej dłoni przyklejony jest znaczek stop.

Akcja „Nazywam się Miliard” – przeciwko gwałtom na randkach.

Tysiące kobiet zatańczyło w różnych polskich miastach w ramach akcji Nazywam się Miliard. W tym roku wyrażały solidarność z ofiarami gwałtów popełnionych na randkach oraz w małżeństwie.

Statystycznie jedna na trzy osoby doświadcza lub doświadczyła przynajmniej raz przemocy na randce.

Przemoc nie ma żadnego związku z wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi w jakich żyje sprawca czy ofiara. Zdecydowaną większość ofiar stanowią młode kobiety w wieku 16-24 lat. Bardzo poważnym problemem jest również przemoc w związkach nastolatków, która w Polsce pozostaje wciąż tematem tabu.

Czym jest gwałt na randce? Zgodnie z definicją to stosunek seksualny dokonany przez znajomego lub przyjaciela bez zgody kobiety. Wymuszenie stosunku może się odbyć bez użycia siły, bo dochodzi do niego również wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np podczas snu, lub gdy jest nieświadomy z powodu spożycia alkoholu czy zażycia narkotyków.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że 80 procent kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a połowa z nich nawet przed 18 rokiem życia. 42 procent ofiar nikomu o tym nie powiedziało, a 84 procent znało sprawców. Tyle samo procent mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce nie definiowali swojego zachowania jako gwałt.

Akcja została więc zorganizowana przez kobiety, aby nagłośnić problem, uświadomić społeczeństwo i skutecznie przeciwdziałać opisanym wcześniej sytuacjom. Jednocześnie wszystkie zaangażowane w akcję miejscowości wyraziły swoje poparcie dla Pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.

Gorąco zachęcam wszystkich do popierania akcji i nagłaśniania tematu bo wspomniany rodzaj przemocy wobec kobiet jest szczególnie ohydny i trzeba z nim raz na zawsze skończyć.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.