Na plakacie znajduje się z lewej strony Kajetan Kajetanowicz, po prawej stronie stoi mała dziewczynka, pomiędzy nimi znajduje się fotel samochodowy. U dołu znajduje się duży napis "Zapnij pasy po mistrzowsku" i informacje opisujące akcję, jak również miejsca w których akcja będzie przeprowadzana. Z lewej strony znajduje się logo akcji - w kółku utworzonym z samochodowego pasa umieszczony jest znak firmy LOTOS, a pod nim napis Mistrzowie w pasach.

Akcja „Mistrzowie w pasach”.

Właśnie rozpoczął się sezon urlopowy i bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy podróżowali bezpiecznie i szczęśliwie dotarli do celu – opowiada Agnieszka Gawryś współpracująca,  przy Kampanii Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i  Grupy Lotos „Mistrzowie w pasach”.

Jaki jest główny cel akcji?

Staramy się zwrócić uwagę kierowców na konieczność prawidłowego zapinania pasów bezpieczeństwa. 98% kierowców siedzących z przodu zapina pasy. Niewiele niższy jest odsetek pasażerów pamiętających o tej sprawie.

Problem jednak w tym, że źle zapięte pasy, jeśli zdarzy się wypadek mogą bardzo poważnie zagrozić naszemu zdrowiu a nawet życiu.

Każdy, kto zapina pas w samochodzie, wie że czasami ześlizguje się on z ramienia lub wbija się w szyje. To najlepszy znak, że jest źle ustawiony i w żaden sposób nas nie chroni. Prawidłowo zapięty pas powinien przechodzić przez środek barku. Bardzo często zdarza się również, że zapinając pas ciągniemy go wysoko po brzuchu. Problem w tym, że cała jama brzuszna nie jest chroniona żadną kością. Kiedy więc,  zdarzy się kolizja dochodzi do ogromnego napięcia i pas nas po prostu przecina. Nie dochodziłoby do takich sytuacji gdybyśmy oparli go na kolcach biodrowych, dwóch kościach chroniących jamę brzuszną od dołu. Przecięcie jelit to naprawdę bardzo dramatyczna sprawa. Niejednokrotnie po wypadku trzeba wyciąć kilka metrów jelita i jeśli nawet człowiek przeżyje to dochodzenie do zdrowia zajmie mu długie miesiące. Powinniśmy mieć także nawyk delikatnego podciągnięcia pasa tak, aby nie był za luźny. Wszystkie te drobiazgi mogą zdecydować o ludzkim życiu, dlatego już jedenasty rok KCBRD, a od trzech lat z Lotosem, organizuje na swoich stacjach specjalne akcje uświadamiające pod hasłem „Mistrzowie w pasach”.

Kto jest ich ambasadorem?

Człowiek, który o samochodach wie wszystko. Nasz doskonały rajdowiec mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz. W wielu wywiadach podkreślał, że prawidłowo zapięte pasy już nie raz i nie dwa uratowały mu życie zarówno w trakcie rajdów jak i w czasie prywatnych przejażdżek samochodowych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci zwłaszcza tych przewożonych w fotelikach. Statystyki są porażające. 90% fotelików jest źle zapiętych, a co gorsza rodzice kompletnie nie mają o tym pojęcia. Kiedy podjeżdżają na stację gdzie odbywa się nasz Pitstop i proponujemy im sprawdzenie czy wszystko jest w porządku śmieją się i mówią: ależ proszę bardzo. Dziecko to mój największy skarb. Jakże mógłbym go nie chronić. Niestety po chwili okazuje się, że cały fotelik fruwa w jedną i drugą stronę. Prawidłowo przymocowany powinien być nie do ruszenia nawet przez silnego mężczyznę. Wiele mam martwi się, że dziecku będzie za ciasno może zbyt duszno i poluźnia szeleczki. To kolejny błąd, bo powinny być one bardzo ściśle zapięte jeżeli nie chcemy, żeby dziecko w trakcie kolizji wystrzeliło z fotelika jak z procy.

Gdzie odbywają się wasze akcje?

Na stacjach benzynowych Lotosu w całej Polsce. Na początku roku są one losowane i pojawiamy się w różnych miejscach od wielkich miast typu Warszawa, aż do małych miejscowości. Nasi instruktorzy czekają na kierowców podjeżdżających zatankować paliwo i pytają czy mogliby zobaczyć jak mają zapięte pasy. Około 10%  z nich odmawia. Jestem wolnym obywatelem – argumentują. Nikt nie będzie mi mówił, co i jak mam robić. Na szczęście jednak większość jest zainteresowana skorzystaniem z naszych porad i zdarza się, że nawet dzwonią po rodzinę i znajomych, aby przyjechali i zobaczyli jak dbać o bezpieczeństwo. Organizując akcje Krajowe Centrum Bezpieczeństwa i Ruchu Drogowego realizuje swoje statutowe cele i poprawia nasze bezpieczeństwo na drogach. Przy organizacji pitstopów współpracujemy również z Komendami Wojewódzkimi Policji ze Strażą Pożarną czy Głównym Inspektorem Transportu Drogowego. Fachowców znających problem bezpieczeństwa z pewnością nam nie brakuje. Z całej akcji w ponad stu miastach całej Polski korzysta osiemdziesiąt tysięcy osób. Nasze działania nie ograniczają się jednak wyłącznie do „Mistrzów w pasach”. Propagujemy też noszenie odblasków zwłaszcza wśród dzieci z małych miasteczek, aby idąc po słabo oświetlonej drodze nie narażały własnego życia. Regularnie jeździmy również po szkołach i przeprowadzamy lekcje bezpieczeństwa. W trakcie zabawy dzieci uczą się jak przechodzić przez pasy i w jaki sposób zachowywać się na jezdni. Dzięki wszystkim naszym akcjom bardzo poprawiła się świadomość ludzi. Rozumieją, że takie sprawy jak zapinanie pasów, chodzenie prawidłową stroną jezdni czy obserwowanie tego co robi samochód leży w ich dobrze pojętym interesie. Nadal jednak wiele pracy przed nami, bo dzisiaj główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Trzeba nauczyć kierowców rozważnej jazdy i zdejmowania nogi z gazu, a to praca na lata.

Gdzie odbędzie się pierwszy w tym roku pitstop?

Startujemy już siedemnastego czerwca w Brwinowie. Na stacji Lotosu nie zabraknie naszych ekspertów, a gościem specjalnym będzie sam rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.

Przewidujemy także wiele atrakcji dla najmłodszych. Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam.

Zdjęcie przedstawia pierwszą stronę ulotki, na której są informacje dotyczące poprawnego zapinania pasów dla dorosłych i dzieci, o których mowa w artykule.

Zdjęcie przedstawia drugą stronę ulotki, na której znajdują się instrukcje jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku.
LOTOS, akcja „Mistrzowie w pasach”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.