Ada Gąska w trakcie nakręcania filmu z osobami niepełnosprawnymi, wszyscy patrzą w aparat, są bardzo zainteresowani, ubrani są w ciepłe ubrania

Przyjdźcie na wyjątkowy pokaz filmowy do kina Electronic

Tworząc filmy związane tematycznie ze Środowiskowymi Domami Samopomocy osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z doświadczeniem chorób psychicznych chcą pokazać jak naprawdę wygląda ich życie. Przełamują stereotypy, wyrażają emocje i opowiadają o własnych przeżyciach zarówno tych trudnych jak i radosnych – mówi Ada Gąska koordynatorka projektu Dom Od Środka ze Stowarzyszenia Pracownia Filmowa COTOPAXI.

Jak zrodził się pomysł na tworzenie filmów poruszających temat środowiskowych domów opieki?
Zawdzięczamy go pewnej starszej pani, która pracując jako wolontariuszka w domu na Żolibożu była zachwycona ludźmi jakich spotkała i atmosferą jaka tam panuje. Przyszła do Cotopaxi i zaproponowała żebyśmy nakręcili film o tym niezwykłym miejscu. Doszliśmy do wniosku, że osobami, które poradzą sobie z tym zadaniem najlepiej będą sami podopieczni tej placówki – osoby z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. Pomysł jak to się mówi chwycił i w tej chwili jesteśmy już w przede dniu czwartej edycji Domu od środka

W jaki sposób powstają scenariusze?
Nad każdym filmem pracujemy w grupach. Pierwszym etapem są warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się np obsługiwania kamery i tego jak tworzyć scenariusz. Wspólnie tworzymy tak zwane story boardy czyli rysunkową wersję scenariusza a później dyskutujemy o pomyśle o emocjach przeżyciach czyli tym wszystkim co autorzy chcieliby pokazać.

Często filmy dotyczą tematów trudnych, poczucia wyobcowania, dochodzenia do samodzielności i oczywiście ich twórcy nie muszą pokazywać ich publicznie. Ważne jest, że nabyli nowe umiejętności, spotkali się z innymi ludźmi przełamali różne opory i wyrazili to co dla nich istotne.

Jednocześnie dzięki tym filmom mamy szansę pokazać prawdziwe życie w Środowiskowych Domach Samopomocy LUB SZERZEJ w placówkach pomocowych i zaprzeczyć stereotypom. Zazwyczaj gdy myślimy o podobnych placówkach wyobrażamy sobie coś w rodzaju internatów o zaostrzonym rygorze gdzie wolność mieszkańców jest mocno ograniczona. Tymczasem w placówkach które odwiedziliśmy na Żolibożu, Bielanach, Targówku i ochocie rzeczywistość jest zupełnie inna. Podopieczni mają całą masę ciekawych zajęć terapeutycznych, zapewnione posiłki a co najważniejsze szanse poznania nowych ludzi. Pamiętam, jak po obejrzeniu filmów wyświetlanych w trakcie pierwszej edycji projektu podeszło do mnie kilkoro widzów całkowicie zszokowanych faktem, że świat jaki pokazaliśmy jest tak zwyczajny. Ich reakcja najlepiej pokazała, że kręcenie podobnych filmów jest bardzo potrzebne.

Kiedy i gdzie zobaczymy najnowsze z nich?
Serdecznie zapraszam do kina elektronik 19 grudnia o 16:30. Wstęp jest wolny a oferta bardzo urozmaicona. Historie opowiedziane w filmach są niezwykle zróżnicowane od poszukiwania ufo w Warszawie poprzez odgrywanie popularnych teleturniejów aż do opowieści o tym co to znaczy przeżywać chorobę, jak radzić sobie z poczuciem odrzucenia, czym dla autorów jest religia i wiara oraz jak dochodzą do samodzielności ucząc się jej w mieszkaniu treningowym. W tegorocznych warsztatach wzięło udział niemal 90 osób podzielonych na dziewięć grup. Jednego z filmów dotyczącego kryzysów psychicznych jednak nie pokażemy publicznie szanując wolę autorów, którzy poruszane w nim sprawy uznali za zbyt osobiste.

Co zyskujecie pracując nad filmami?
Dla mnie osobiście jest to fantastyczna przygoda i praca którą bardzo kocham. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i osobami z doświadczeniem chorób psychicznych to wyjątkowe przeżycie ponieważ są to ludzie, niezwykle szczerzy, otwarci i serdeczni czego moim zdaniem bardzo brakuje w relacjach na co dzień. Dla uczestników to szansa na zdobycie nowych umiejętności i opowiedzenie fascynujących historii, dzięki którym widzowie mogą zupełni inaczej spojrzeć na ich życie. Zapewniam państwa, że filmy dają do myślenia i emocji przy ich oglądaniu z pewnością nie zabraknie.

plakat promujący warsztaty Pani Ady

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.