plakat promujący no trace tatra, czyli zdjęcie przedstawiające zapierające dech w piersiach widoki górskich szczytów tatr oraz skalną drogę na szczycie

No Trace Tatra – Marek Kamiński na półmetku wędrówki przez Tatry

Marek Kamiński przebył już połowę trasy zaplanowanej w ramach projektu No Trace Tatra. Podróżnik wyruszył w czwartek, 12 października, z Kuźnic. Dotychczas odwiedził między innymi Polanę Szymoszkową, Orawice, Kwaczany i Żar. W ciągu 7 dni pokona w sumie 183 km. Celem wyprawy jest wywołanie dyskusji na temat wyjątkowości Tatr i problemów, z jakimi się zmagają, a także zaszczepienie idei odpowiedzialnego podróżowania. Geberit, jako marka odpowiedzialna społecznie, wspiera Marka Kamińskiego w jego wędrówce.

Przebieg trasy

Trasa wyprawy obfituje nie tylko w przebyte kilometry i wyjątkowe krajobrazy, ale także w fascynujące spotkania – te planowane i zupełnie przypadkowe. Do tej pory Marek Kamiński porozmawiał między innymi z Krzysztofem Trebunią-Tutką – architektem, założycielem folklorystycznego zespołu Trebunie Tutki, rodowitym góralem. Rozmowa dotyczyła między innymi tego, jak na przestrzeni lat zmieniło się budownictwo na Podhalu, a także, jakie są skutki dewastacji krajobrazu. Po słowackiej stronie Tatr podróżnik miał okazję poruszyć temat ochrony przyrody zarówno z Jaroslavem Kocianem – wieloletnim pracownikiem Państwowej Ochrony Przyrody na Orawie, potomkiem wybitnego znawcy tatrzańskich zwierząt – Antoniego Kocyana, jak i z leśnikiem, strażnikiem Straży Parku Narodowego TANAP. Ján Hoľma jest współautorem wielu publikacji poświęconych ochronie przyrody. Jego pasja to monitorowanie i ochrona ptaków drapieżnych, sów, niedźwiedzi i kuraków leśnych.

Idea projektu

No Trace Tatra ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na wyjątkowość Tatr, a także zaszczepienie idei odpowiedzialnego podróżowania – niewpływającego negatywnie na środowisko naturalne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje ma wyrzucenie na ziemię papierka czy butelki i jakie ilości tego rodzaju śmieci wywożone są rocznie z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Projektowi towarzyszy myśl Leave Trail – pozostawianie śladu w umysłach ludzi poprzez własne działania. Marek Kamiński chce zainicjować dyskusję społeczną na temat tego, z jakimi problemami zmagają się Tatry, a także, co może zrobić każdy z nas, aby je wyeliminować.

Społeczna odpowiedzialność

Jedną z fundamentalnych wartości marki Geberit, światowego lidera technologii sanitarnej i instalacyjnej, jest dbałość o zrównoważony rozwój. Pochodząca ze Szwajcarii marka w sposób szczególny utożsamia się z górami i ich ochroną. No Trace Tatra to projekt idealnie wpisujący się w tożsamość Geberit i wyznawane przez firmę wartości z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Grupa Geberit stawia sobie ambitne cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie je realizuje. Szczegóły można poznać w raporcie rocznym Geberit: http://geschaeftsbericht2016.geberit.com/reports/geberit/annual/2016/gb/English/30/sustainability.html

Szczegółowy przebieg No Trace Tatra można śledzić na portalach społecznościowych Marka Kamińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Informacje o Grupie Geberit

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach ponad 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,8 mld franków szwajcarskich zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.