na zdjęciu znajduje się mężczyzna i kobieta, którzy stoja wsród niepełnosprawnych dzieci i pokazują działanie aplikacji tim. Wsród dzieci są również osoby z zespołem downa. Wszyscy bacznie obserwują tablet z aplikacją.

Aplikacja z piktogramami, dzięki której skomunikujecie się szybciej – dostępna na rynku od listopada.

Stworzona przez nas aplikacja umożliwia szybki i wygodny sposób komunikacji za pomocą piktogramów wszystkim tym, którzy z powodów zdrowotnych mają problemy z mówieniem czy pisaniem – opowiada Łukasz Działo, współtwórca aplikacji Tim.

tablet z aplikacją tim. Widoczne są podstawowe piktogramy czyli proste obrazki ukazujące np rower, samolot czy samochód

Jak działa aplikacja?

Ujmując rzecz najprościej daje użytkownikom możliwość komunikowania się na dwa sposoby. Pierwszy polega na budowaniu zdań ze zbioru dostępnych czasowników, przymiotników, określeń miejsca i czasu. Klikając możemy np ułożyć zdanie ja chcę pić – przy czym wybieramy bezokolicznik – a aplikacja sama pilnuje prawidłowej odmiany. Drugi sposób to komunikator, w którym są zapisane podstawowe wyrażenia np jestem głodny lub chcę kanapkę. Ponadto w aplikacji, która działa na komputerach i tabletach mamy możliwość tworzenia chmury z danymi użytkownika. Po zalogowaniu się na swoje konto mamy swoją bazę piktogramów oraz wyrażeń, które utworzyliśmy na dowolnym urządzeniu. Taka opcja ma wiele zalet, np gdy zgubimy nasz komunikator, w bardzo szybkim czasie możemy odzyskać całą swoją książkę komunikacyjną – co przy klasycznych, papierowych książkach było bardzo czasochłonne. Funkcja chmury przydatna może być również dla nauczycieli, choćby do przesyłania materiałów potrzebnych na zajęcia. Jednym kliknięciem mogą wysłać uczniom wszystkie potrzebne informacje – co przyspiesza pracę i pozwala zaoszczędzić drukowania.

Komu dedykowana jest aplikacja i jak zrodził się pomysł na jej stworzenie?

Początkowo sądziliśmy, że będzie używana przez uczniów z niepełnosprawnościami w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Bardzo szybko okazało się jednak, że krąg odbiorców będzie znacznie szerszy.

Aplikacja może się przydać np osobom po udarach, wszystkim, którzy mają problemy z mową, dodatkowo TIM posiada opcję sterowania joystickiem, co może być przydatne dla osób z niedowładem kończyn górnych.

Do tego rozszerzenia zainspirował nas Damian, znajoma osoba, która ma problemy z mową. Do tej pory używał on do komunikacji książki. Była to metoda bardzo wolna i przy dzisiejszym rozwoju techniki absurdalna. Skonstruowaliśmy specjalny joystick, za pomocą którego Damian wybiera słowa i wyrażenia. Mamy nadzieje, że joystick naszej konstrukcji w przyszłości pomoże też innym osobom.

Nasza firma DKK Development zajmuje się podobnymi innowacjami  Aplikację stworzyliśmy razem z Jackiem Krzysztofińskim i Marcinem Kubasikiem. Dziś wiemy, że nasza aplikacja była strzałem w dziesiątkę. Mimo iż nie miała jeszcze oficjalnej premiery – już korzystają z niej uczniowie z dwóch ośrodków na Podkarpaciu.

Jaki będzie koszt aplikacji?

Na razie jeszcze trwają w tej sprawie ustalenia. Ósmego listopada współorganizujemy  “Konferencje Innowacyjne Strategie AAC” w G2A Arena w Rzeszowie, na której zaprezentujemy aplikację – i wówczas podamy jej dokładną cenę. Serdecznie zapraszamy wszystkich państwa do korzystania z naszego komunikatora i śledzenia naszych poczynań na Fb oraz stronie www.

Zapisz

Zapisz

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.